środa, 2 sierpnia 2017

Bezpieczne wakacje w mieście



Bezpieczne wakacje w mieście

Choć wyjazd nad morze lub eskapada w góry wydają się być niezwykle atrakcyjnymi sposobami na spędzenia lata, wakacje w mieście także mogą być udane. Jazda na rowerze, deskorolce, rolkach lub skakanie na trampolinie mogą być fantastycznym sposobem aktywnego spędzenia wolnego czasu podczas wakacji. Atrakcyjnym, lecz często urazowym. Co zatem zrobić by dziecko wróciło całe i zdrowe z  wycieczki do parku trampolin lub skateparku? Jak zaplanować bezurazowe wakacje pełne sportowych wrażeń?




Trampoliny

Bardzo popularne ostatnio wśród dzieci i młodzieży skakanie na trampolinach jest  atrakcyjną formą wypoczynku, jednak może być naprawdę niebezpieczne. Skakanie daje dużo śmiechu, jest świetną zabawą, ale nieprawidłowe lądowanie może spowodować poważne konsekwencje tj. złamanie kości, wstrząs mózgu czy uraz odcinka szyjnego kręgosłupa co w najgorszym wypadku może się skończyć paraliżem bądź nawet śmiercią.
Nawet czujna  obserwacja dziecka przez opiekuna i zabezpieczenie  trampoliny siatką nie chroni całkowicie przed urazem. W Stanach zjednoczonych ponad 100 tys. dzieci rocznie ulega wypadkom podczas skakania na trampolinach, głownie tych domowych.



Jak sprawić by dziecko było bezpieczne na trampolinie?

ü  1 trampolina= 1 dziecko  czyli skacze tylko jedno dziecko na raz.
ü  Dziecko może korzystać z trampoliny tylko pod ścisłym nadzorem opiekuna, najlepiej odpowiednio wyszkolonego instruktora.
ü  Bezpieczniej zapisać dziecko na zajęcia w parku trampolin, gdzie może skakać pod opieką profesjonalistów, niż kupować trampolinę do domu.

Amerykańska Akademia Pediatrii nie zaleca kupowania trampolin, jeśli jednak taka trampolina znajduje się już w naszym ogrodzie, należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Bezpieczne korzystanie z domowych trampolin:

  • Dziecko musi się znajdować po ścisłym nadzorem rodzica przez cały czas korzystania z trampoliny.
  • Tylko jedna osoba może skakać na raz. Większość wypadków na trampolinach zdarza się, gdy jednej trampoliny używa więcej niż jedna osoba.
  • Nie pozwól dziecku wykonywać salt ani innych akrobacji. Figury akrobatyczne powinny być wykonywane pod okiem profesjonalnego trenera na sali gimnastycznej.
  • Starszemu dziecku wytłumacz, że największe ryzyko urazu ma miejsce podczas lądowania po skoku, w razie upadku na ramę okalającą trampolinę, podczas zeskakiwania z trampoliny na ziemię lub przypadkowego upadku. Poproś małego sportowca o szczególną ostrożność.
  • Zamontuj odpowiednią podszewkę ochronną na trampolinie.
  • Regularnie sprawdzaj sprzęt.
  •  W przypadku uszkodzenia, należy naprawić lub wymienić podszewkę ochronną, osłonę siatki i inne zepsute części.



Wyjście na rower

Podstawą wyposażenia każdego rowerzysty jest kask ochronny. Używanie kasków skutecznie zapobiega urazom lub zmniejsza ich skutki. Kask chroni tylko wtedy, gdy jest odpowiednio dopasowany.



Jak właściwie dobrać kask ochronny dla dziecka?

Rozmiar - kask nie może być za duży. Za luźny nie będzie należycie spełniał swojej funkcji. Zbyt duży kask może ograniczać pola widzenia dziecka, co może być bardzo niebezpieczne. Za ciasny kask będzie niewygodny i w konsekwencji nie będzie używany przez dziecko.

Ciężar -  polecane są  kaski jak najlżejsze, gdyż są najbardziej komfortowe. Kaski wykonane z ciężkiej skorupy, wcale nie pochłaniają więcej energii urazu, a dzieci noszą je niechętnie.

Wygląd – warto zadbać o to, żeby kask podobał się dziecku, ponieważ wtedy będzie go chętnie nosić. Kask powinien znajdować się centralnie na głowie, tak aby przód hełmu zakrywał czoło (dwa palce nad łukiem brwiowym).

Funkcjonalność – przed zakupem kasku sprawdź czy łatwo się zdejmuje i zakłada, czy posiada system wentylacji, a także czy możliwe jest stosowanie go z okularami przeciwsłonecznymi. Ważne jest by kask nie uniemożliwiał zdolności słyszenia hałasów ulicznych. Dlatego do jazdy rekreacyjnej polecane są kaski zasłaniające uszy jedynie miękką gąbką, a całe, twarde kaski przeznaczone są dla dzieci starszych i uprawiających sport zawodniczo.




Jazda na rolkach, deskorolce

Najczęstsze urazy przy jeździe na rolkach, deskorolkach czy łyżworolkach to urazy kończyn górnych. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie na nadgarstki, dłonie, łokcie i kolana: specjalne ochraniacze są dostępne w każdym większym sklepie sportowym. Skutecznie zabezpieczają przed otarciami, potłuczeniami, a także złamaniami. Nie zapominajmy, że jazda na rolkach czy deskorolce nie powinna odbywać się bez ochrony głowy kaskiem.



Jak bezpiecznie jeździć?

  • Przed jazdą zawsze sprawdź stan techniczny deski czy rolek.
  • Zawsze zakładaj kask na głowę i odpowiednie ochraniacze na kończyny.



  • Nie jeźdź po ulicy! Wyjątek stanowią wydarzenia zorganizowane typu Nightskating. Pamiętaj, żeby wziąć udział w wydarzeniu musisz sprawnie poruszać się na rolkach, mieć opanowane hamowanie i skręcanie, tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.
  • Naucz się jak bezpiecznie upadać.
  • Slalomy, jazdę tyłem i inne bardziej ekstremalne tricki wykonuj wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, nigdy na ulicy czy chodniku.











Uraz głowy

Urazy głowy są częste u dzieci.  Na szczęście w większości przypadków są to urazy lekkie, powierzchowne, dotyczące powłok czaszki. Jedynie u niewielkiej części dzieci po urazach głowy stwierdza się poważniejsze uszkodzenia. Należy pamiętać, że powłoki czaszki są bardzo dobrze ukrwione, zatem urazy tej okolicy mogą prowadzić do znacznego krwawienia, powstawania dość dużych krwiaków i obrzęku tkanek. 

Najważniejsze jest nie to, co się stało, ale to, co się dzieje w danej chwili. Czasem groźnie wyglądające wypadki nie prowadzą do poważnych urazów, a niewielkie urazy mogą dawać poważne konsekwencje. Po urazie dziecka należy zachować spokój i bacznie je obserwować. U dziecka po urazie, jeśli jest przytomne i w dobrym stanie ogólnym, gdy nie występują żadne niepokojące objawy, konsultacja lekarza zazwyczaj nie jest konieczna.

Postępowanie po niewielkim urazie głowy u dziecka:
- Dziecko powinno przebywać w domu pod stałą opieką osoby dorosłej przez 48 h po urazie.
- Opiekun dziecka powinien mieć w każdej chwili możliwość wezwania zespołu ratownictwa medycznego.
- Dziecko może spać, ale przynajmniej raz na 6h powinno zostać obudzone, by skontrolować jego stan świadomości. Podczas snu należy kontrolować jego podstawowe funkcje życiowe-  obecność oddechu i zachowane krążenie, o czym świadczą ciepła skóra, wyczuwalne tętno.
- Dziecko powinno wypoczywać, leżąc z głową uniesioną o 30–45 stopni.
- Po upływie 48 dziecko powinno zostać zbadane prze lekarza pediatrę.




Co powinno zaniepokoić?

- utarta przytomności lub drgawki

- silny ból głowy  nieustępujący po podaniu środka przeciwbólowego

- wymioty, więcej niż 2-3 razy dziennie

- zaburzenia świadomości, zmiany osobowości, niepokój. 
Ważna jest wnikliwa obserwacja zachowania dziecka. Powinno się zwrócić uwagę czy jego zachowanie odbiega od tego, jak zachowuje się zazwyczaj.

- nasilające się osłabienie lub senność

-nieprzemijające rozdrażnienie

- zaburzenia równowagi lub trudności w wykonywaniu ruchów dowolnych lub zaburzenia koordynacji

- wyciek przezroczystej lub krwistej wydzieliny z nosa lub ucha

- pojawienie się zasinienie wokół oczu lub za małżowiną uszną

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać zespół ratownictwa medycznego.         
Po urazie głowy mogą utrzymywać się ( zwykle do 7 dni ) takie objawy jak: ból głowy, zawroty głowy, nudności.  Zalecane jest  by w tym czasie  dziecko leżało w łóżku i otrzymywało środki przeciwbólowe. Jeśli powyższe objawy utrzymują się powyżej tygodnia lub występują jakiekolwiek niepokojące objawy wskazany jest kontakt z lekarzem.


Zranienie



W przypadku małej (długość do 1 cm),  płytkiej rany wystarczy  dezynfekcja i zaopatrzenie jałowym opatrunkiem. Jeżeli rana jest większa, głębsza (ścianki się rozchodzą i widać tkanki głębokie) i/lub mocno krwawi, to musi zostać zaopatrzona przez chirurga. Założenie szwów możliwe jest zazwyczaj do 6h po urazie, dlatego nie należy zwlekać z udaniem się po pomoc. Jeśli wystąpi krwawienie z otarcia naskórka lub rany, należy założyć jałowy opatrunek i delikatnie uciskać przez około 10 min. Po tym czasie należy dokonać oceny rany i ewentualnie podjąć decyzję o udaniu się do lekarza w celu założenia szwów. Jeśli w ranę wbity jest jakiś przedmiot (np. drut, gwóźdź, ołówek itp.), nie należy go samodzielnie usuwać.

Obrzęk

Gdy nie dojdzie do przerwania ciągłości skóry, a obecny jest niewielki obrzęk kończyny lub guz na głowie zastosować można zimny okład , który zmniejszy obrzęk i zapobiegnie utworzeniu się krwiaka. Może to być gotowy, zimny okład uprzednio schłodzony w lodówce lub woreczek z lodem, a nawet z mrożonymi warzywami, owinięty w ręcznik, który przykłada się w miejsce, w które uderzyło się dziecko. Nigdy nie należy przykładać lodu bezpośrednio do skóry dziecka, gdyż grozi to powstaniem odmrożeń. Zimny okład należy stosować przez około 20 min. Pomocne bywają także okłady  z roztworu sody ( 1 łyżeczka sody na pół szklanki wody).



Złamanie

Złamanie kończyny powinniśmy podejrzewać,  gdy dziecko bezpośrednio po urazie lub w niedługim czasie po nim, nie będzie mogło obciążyć kontuzjowanej kończyny, oprzeć się na niej, co uniemożliwi chodzenie.  W razie stłuczenia, próbom chodzenia będzie najczęściej towarzyszył ból, ale będzie ono możliwe. W przypadku złamania czy skręcenia powinniśmy zadbać o unieruchomienie kończyny, a  następnie udać się do lekarza.

Wart pamiętać, że w wypadku poważnych urazów głowy czy złamań kończyn, nie powinniśmy dziecku dawać nic do jedzenia ani picia. Jeśli  dziecko będzie musiało mieć zabieg, np. nastawiania złamanej kości, to podanie płynów lub żywności opóźni jego przeprowadzenie, z powodu niemożności wykonania znieczulenia u dziecka „z pełnym żołądkiem”.






Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Co prawda, gdyby kózka nie skakała…ale kto zabroni dziecku rowerowych wyścigów, jazdy na rolkach lub hulajnodze. Aby nasze dziecko bez przeszkód mogło cieszyć się uprawianiem ulubionego sportu, nauczmy je przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wtedy dzieci będą miały udane wakacje nawet nie wyjeżdżając z miasta, a rodzice nie będą umierać ze strachu, gdy ich mali sportowcy będą ćwiczyć nowe tricki na rowerze czy deskorolce.






Bibliografia:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz