środa, 19 kwietnia 2017

Alergia na roztocze kurzu domowego



Wiosenne porządki w domu alergika


Początek wiosny to w wielu domach okres intensywnych porządków. Mycie okien, pranie firanek, trzepanie dywanów- praca pali się w rękach. Przed Wielkanocą wszystko ma lśnić.  Jednak co zrobić gdy mieszka z nami mały alergik? Jak przystosować dom, by zminimalizować ekspozycję na alergeny? Wreszcie jak sprzątać, żeby nie zaszkodzić osobie uczulonej na alergeny wewnątrzdomowe?





Poznaj wroga! Czyli co czai się w domowych zakamarkach..

Roztocze kurzu domowego
Roztocze czyli mikroskopijne pajęczaki to jedne z częstszych alergenów wywołujących alergię. Bytują tam gdzie osiada kurz, lubią miejsca ciepłe i wilgotne. Temperatura ok. 25°C oraz wilgotność powietrza powyżej 60% stanowią idealne warunki do ich rozwoju. Roztocze odżywiają się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Spotkać je możesz w łóżku (materace, poduszki, kołdry), dywanach, wykładzinach, firankach, odzieży, pluszowych zabawkach, tapicerowanych meblach czy tapetach z tkaniny. Głównym antygenem alergizującym są odchody roztoczy. Objawy alergii na roztocze występują zazwyczaj cały rok.

Zarodniki grzybów pleśniowych
Bytują w bardzo wilgotnych środowiskach, do rozmnażania potrzebują światła. Oddziałują głównie na drogi oddechowe. Występują w miejscach wilgotnych, ciepłych, źle wietrzonych, wilgotnych piwnicach, łazienkach, tapetach, z tyłu szaf, obrazów, pod wykładzinami oraz w urządzeniach nawilżających powietrze, klimatyzacji, w otoczeniu roślin doniczkowych.

Sierść zwierząt
Alergeny zwierząt domowych obecne są nie tylko w ich sierści czy naskórku, ale też w ślinie i moczu.
Objawy alergii mogą być wywołane przez bezpośredni kontakt,  pośrednio przez kontakt z przedmiotami, na których znajduje się sierść bądź wydzieliny zwierzaka lub drogą oddechową przez alergeny unoszące się w powietrzu.


Profilaktyka jest  podstawową metodą walki z roztoczami. Najlepszym wyjściem dla alergika jest unikanie ekspozycji na alergen, który powoduje u niego objawy. Całkowite wyeliminowanie kontaktu z roztoczami jest niemożliwe, ale ograniczenie ich stężenia w najbliższym otoczeniu zwykle pomaga zmniejszyć objawy.


Co możesz zrobić?

Postaraj się usunąć z domu, a zwłaszcza z sypialni wszystkie materiały, w których uwielbiają gromadzić się roztocze.


  • Zrezygnuj z kap, narzut, koców, tapet na ścianę, tapicerowanych mebli. Na materace, kołdry czy poduszki załóż specjalne pokrowce stworzone z tkanin nie przepuszczających roztoczy i ich odchodów.
  • Zamiast dywanów, które są siedliskiem roztoczy lepsze są zmywalne podłogi tj. parkiet, terakota, posadzka.
  • Na miejsce zasłon wybierz łatwiejsze do czyszczenia rolety.
  • Piętrowe łóżko = piętrzące się problemy. Dziecko śpiące na dolnym poziomie piętrowego łóżka jest bardziej narażone na kurz opadający z górnego posłania. Dlatego lepiej wybrać łóżka wolnostojące.

Nie trzymaj zbędnych rzeczy na wierzchu. Im mniej rzeczy, na których kurz może się osadzić tym lepiej!
  • Wiedz, że na kartkach papieru z łatwością gromadzą się duże ilości kurzu, dlatego jeśli przy łóżku Twojego dziecka piętrzy się sterta komiksów czy książek, to powinna stamtąd zniknąć jak najszybciej.
  • Na półkach szybko gromadzi się kurz, dlatego rozsądnie schować je za szybą, a jeszcze lepiej wybrać zamykane szafki.
  • Zrezygnuj ze zbędnych elementów dekoracyjnych.
  • Ubrania chowaj w szafach, a najlepiej w dobrze przewietrzanych garderobach.
  • Ogranicz liczbę pluszowych zabawek, wybieraj te przyjazne alergikom, które możesz wyprać w pralce. Jeśli Twoje dziecko nie potrafi rozstać się z ukochanym pluszowym misiem, jest na to sposób. Pluszowe zabawki należy okresowo mrozić w zamrażarce (przez ok. 24 godziny) tak by zabić gromadzące się w nich roztocze.  Najlepiej przechowywać je w zamkniętych szafkach, foliowych workach czy pudełkach.

A co z fauną i florą w mieszkaniu?



  •  Ogranicz ilość roślin pokojowych, usuń je z sypialni. Listki roślin przecieraj wilgotna ściereczką, by zetrzeć z nich kurz.
  • Jeśli masz w domu zwierzaka, nie pozwól mu wchodzić do sypialni dziecka. Pamiętaj, że długa sierść ukochanego psa czy kota może być rezerwuarem roztoczy.

Nie zapomnij o częstym praniu.

Pamiętaj o regularnym praniu pościeli, ręczników, a także jeśli je posiadasz koców, narzut. Kołdrę i poduszki należy prać co 4-12 tygodni, pościel co tydzień, natomiast ręczniki nawet co kilka dni. Pierz w gorącej wodzie- minimalna temperatura potrzebna do zabicia roztoczy to 60°C . Czyszczenie chemiczne również zabija roztocze i jest dobrym sposobem na pozbycie się kurzu z materiałów, których nie można moczyć. Pamiętaj, żeby w niezbyt dobrze wentylowanej łazience nie suszyć prania - zwiększa to wilgotność, stwarzając dobre warunki do rozwoju grzybów, pleśni czy roztoczy.




Zredukuj poziom wilgotności w mieszkaniu.

Zmniejszenie wilgoci w pomieszczeniu spowoduje ograniczenie ilości roztoczy. Mieszkanie powinno być regularnie wietrzone, także zimą. Najlepiej by wilgotność wynosiła ok. 40-45%,  a temperatura poniżej 22°C, w sypialni ok.18°C. Pomocne może być zainstalowanie klimatyzacji lub zastosowanie osuszacza powietrza.

Rozważ stosowanie akarycydów.

Preparaty roztoczobójcze zawierają np. kwas taninowy lub benzoesan benzylu. Wydaje się, że są skuteczne, gdy używa się ich regularnie-  od kilku do kilkunastu razy w roku. Do minusów akarycydów należy ich nieprzyjemny zapach i dość wysoka cena.


Czy wiesz, że..? Poduszki antyalergiczne wcale nie dla alergików!



Wbrew pozorom tzw. poduszki antyalergiczne nie są bardziej oporne na roztocza kurzu domowego niż klasyczne poduszki. Wręcz przeciwnie. Jak pokazują badania syntetyczne poduszki znacznie szybciej gromadzą alergeny roztoczy, niż te z pierza.  Ponadto wykazano, że poduszki syntetyczne zawierają znacznie więcej alergenów zwierząt domowych niż poduszki wypełnione pierzem. Skuteczniejszą metodą walki z roztoczami jest stosowanie nieprzepuszczalnych dla alergenów pokrowców na poduszki i materace.


Jak sprzątać?

Mokra robota
Do ścierania kurzu i usuwania brudu stosuj wilgotne ściereczki. Kolorowa, puchata miotełka do sprzątania może wydać się dziecku atrakcyjna, jednak nie usuwa ona efektywnie kurzu, a jedynie unosi go w powietrze. Do czyszczenia podłóg używaj łagodnych, ekologicznych środków, które nie podrażniają wrażliwych dróg oddechowych alergików. Ocet, cytryna czy soda oczyszczona potrafią być wspaniałymi środkami czyszczącymi.

Kosmiczne odkurzanie
Wybierz odkurzacz zawierający specjalny filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air). Filtr ten został stworzony przez NASA, a jego celem była ochrona przed promieniowaniem radioaktywnym. Obecnie filtry HEPA są w stanie zatrzymać nawet  do 99.97% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Zatrzymują komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii, pleśń i większość wirusów. Ponadto odkurzacz z dobrym filtrem nie tylko dokładnie pochłania kurz, ale też nie emituje go z powrotem wraz z wydmuchiwanym przez urządzenie powietrzem.

Zamiast sprzątania zabawa na dworze
Jeśli Twoje dziecko ma silną alergię na roztocze, nie może samo sprzątać. Nie powinno nawet przebywać w sprzątanym pomieszczeniu ani wchodzić do niego tuż po sprzątaniu (wzbite w powietrze cząsteczki kurzu jeszcze przez jakiś czas unoszą się w nim). Dlatego jeśli to możliwe w czasie  porządków wygoń je na spacer.

Stój ochronny
Jeśli mały alergik w czasie sprzątania musi zostać w domu lub gdy chce nam pomóc, dobrym rozwiązaniem może ukazać się założenie mu maseczki na twarzokularów ochronnych oraz rękawiczek z nieuczulającego materiału (uwaga: uczulenie na lateks!).





Choć istnieje wiele sposobów ograniczania ekspozycji na alergeny roztoczy, żaden z nich stosowany pojedynczo nie jest niestety na tyle skuteczny, aby znacząco zmniejszał objawy alergii.  Najbardziej efektywne wydają się być stosowanie nieprzepuszczalnych pokrowców na materace, odkurzaczy z filtrem HEPA i akarycydów. Dokładne sprzątanie to podstawa, a łączenie różnych metod profilaktyki przeciwroztoczowej wydaje się być najlepszym rozwiązaniem w zapobiegania rozwojowi uczulenia na alergeny wewnątrzdomowe.
Oprócz profilaktyki nierzadko konieczne jest leczenie farmakologiczne oparte na lekach przeciwhistaminowych i donosowych glikokortykosteroidach. Najbardziej skuteczną terapią jest zaś leczenie przyczynowe czyli immunoterapia swoista na alergeny roztoczy kurzu domowego. Odczulanie w przypadku alergii na roztocze przynosi rezultaty u około 73% pacjentów.



Bibliografia:
Portnoy J. et al. Environmental assessment and exposure control of dust mites: a practice parameter.  Ann Allergy Asthma Immunol 111 (2013) 465- 507
Custovic A. et al. Synthetic pillows contain higher levels of cat and dog allergen than feather pillows. Pediatr Allergy Immunol. 2000 May;11(2):71-3.
http://alergia.org.pl/lek.arch2/archiwum/07_04/pdf/2007-4-21.pdf


3 komentarze:

  1. Moim zdaniem w kwestii alergii warto jest zastanowić się nad czyms takim jak ozonowanie. U mnie ostatnio wykonywała je firma Airozone i musze wam powiedzieć, że na prawdę jest o wiele lepiej i kazdemu alergikowi polecam zastanowić się nad wykonaniem takiego ozonowania u siebie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Znam to dokładnie! Sprzątanie domu jeśli mieszka w nim alergik nie jest na pewno proste ale konieczne. Codziennie trzeba odkurzać, najlepiej pozbyć się firan, dywanów. A jakie środki wybierać? zobacz tutaj jakie środki czystości są szczególnie polecane i najwyższej jakości. Przede wszystkim w pełni skuteczne i w dobrej cenie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy przy alergii na kurz macie tak jak ja problem z suchością w nosie? Jak nie katar to właśnie to okropne uczucie wysuszenia śluzówki. Długo szukałam jak sobie radzić, samo nawilżanie powietrza w domu wiele nie dawało. Są na szczęście spraye które mogą pomóc i złagodzić objawy. Szczególnie https://www.mamynosa.pl/rinotac z bezpiecznym składem.

    OdpowiedzUsuń