środa, 31 stycznia 2018

Jak przetrwać zimę?



Jak przetrwać zimę?

Spacery na świeżym powietrzu dobrze wpływają na każdego, niezależnie od wieku. Wyjście na dwór, gdy świeci słońce i jest ciepło to czysta przyjemność. Trudniej zmobilizować się do wyjścia, gdy na zewnątrz mróz, śnieg i wiatr. Pamiętajmy jednak, że zarówno niemowlęta jak i starsze dzieci powinny przebywać na dworze codziennie, bez względu na porę roku i pogodę. Aktywność na chłodnym powietrzu wpływa korzystnie na odporność. Warto więc skorzystać z ferii zimowych i zażyć trochę ruchu na zimnie, ale jak robić to bezpiecznie?



Kiedy rozpocząć spacery, gdy na dworze chłód?

Dziecko powinno wychodzić na świeże powietrze już od pierwszych tygodni życia. Jednak w zimę przebywać na dworze mogą dopiero dzieci po ukończeniu 1. miesiąca życia. Pierwsze spacery z noworodkiem w chłodnej porze roku powinny być krótkie, kilkunastominutowe, wydłużane stopniowo z każdym kolejnym dniem.

Zaleca się poprzedzić je krótką aklimatyzacją w pomieszczeniu czyli tzw. werandowaniem, które należy rozpocząć najlepiej ok.3 tygodnia życia. Niemowlę ubrane tak jak do wyjścia na spacer, leży w wózku na balkonie lub przy szeroko otwartym oknie przez kilkanaście minut. Po co najmniej 7 dniach takiego przyzwyczajania dziecko gotowe jest na pierwszy prawdziwy spacer.



Przy temperaturach powyżej zera możesz wychodzić z dzieckiem na spacer nawet kilka razy dziennie, a w mroźne dni 1- 2 razy. Czas spaceru zależy od wieku. W zimne dni ruchliwe i odpowiednio ubrane dziecko może przebywać na spacerze dłużej niż leżące w wózku niemowlę. Małe dzieci przebywające w czasie spaceru nieruchomo, szybko marzną, dlatego tak ważny jest ich odpowiedni ubiór.

Uważa się, że dzieci do 6. roku życia nie powinny wychodzić na dwór, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej –10 stopni C. Dla starszych, aktywnych dzieci, które spędzają większość spaceru w ruchu, nie ma takich przeciwskazań.

Odpowiednie ubranie



Wychodząc na dwór w zimę, ubierz dziecko tak, żeby zabezpieczyć go przed wychłodzeniem w dni mroźne i przegrzaniem w dni cieplejsze. Jednym słowem ubiór dziecka należy dopasować do temperatury otoczenia, w jakim będzie przebywać. Małe dzieci są szczególnie wrażliwe są na skrajne temperatury, gdyż ich zdolność do termoregulacji jest jeszcze ograniczona.  Zarówno przegrzanie, jak i wyziębienie jest niewskazane. Pamiętaj, że czasie zabaw ruchowych na świeżym powietrzu dziecko powinno ubrane być dosyć lekko.

Jeśli Twoje dziecko jeździ jeszcze w wózku to w zimne, a zwłaszcza mroźne dni  bardzo przydatny jest ocieplany, luźny śpiwór z kapturem lub kombinezon.

Gdy nieprawidłowo ubrane dziecko przebywa przez dłuższy czas na silnym mrozie, może dojść do odmrożeń. Palce u rąk i nóg, uszy czy nos robią się wtedy blado-szare i błyszczące, a dziecko może skarżyć się na pieczenie lub drętwienie. Nie wolno nacierać odmrożonej części ciała. Należy wykąpać dziecko w ciepłej, nie gorącej wodzie. Następnie ubrać, dokładnie okrywając odmrożone kończyny. Można podać coś ciepłego do picia. Jeżeli uczucie pieczenia/ drętwienia przedłuża się należy skonsultować się z lekarzem.

Należy pamiętać o ochronie najbardziej wrażliwych na działanie zimna części ciała, szczególnie narażonych na odmrożenia:

Na dłonie załóż dziecku grube rękawiczki, zabezpieczone przed zsuwaniem się, najlepiej z jednym palcem, a na stopy dodatkową parę ciepłych skarpetek. Głowę chroń dobrze dobraną czapką zakrywającą uszy, a twarz posmaruj cienką warstwą natłuszczającego kremu ochronnego. Podczas długiego spaceru pamiętaj o dosmarowywaniu, zwłaszcza w wietrzne dni.




Wskazówki jak ubierać dziecko w chłodne dni:

ü  Ubierz dziecko tak ciepło jak ubierasz siebie. Jedynie niemowlę, które jeszcze nie chodzi i nie rusza się podczas spaceru powinno być ubrane cieplej o jedną warstwę od rodzica.

ü  Ubiór dostosuj do aktywności dziecka – im jest ona większa, tym lżej ubrane powinno być dziecko.

ü  Unikaj zbyt grubego ubierania dziecka! Najlepszym rozwiązaniem jest ubranie na cebulkę, żeby w razie potrzeby móc zdjąć jedną czy dwie warstwy.

ü  Na zimowe szaleństwa najlepiej wybrać odzież termiczną, która utrzymuje ciepło, ale jednocześnie odprowadza pot i pozwalaj skórze oddychać.

ü  Po zakończeniu aktywności fizycznej załóż dziecku coś cieplejszego.

ü  Warto zaopatrzyć dziecko w drugą parę rękawiczek. Będzie jak znalazł, gdy w wyniku lepienia bałwana lub bitwy na śnieżki pierwsza para zostanie przemoczona.

Właściwy transport

Aby chronić dziecko przed chłodem dochodzącym od dołu wózka, na jego dno połóż jeszcze jedną ciepłą, izolującą warstwę np. materacyk lub koc.

Przewożąc dziecko samochodem, pamiętaj, żeby przed wejściem do pojazdu i zapięciem pasów bezpieczeństwa zdjąć z dziecka grubą kurtkę. Dodatkowa warstwa na ciele dziecka, powoduje, że pasy nie przylegają ściśle do ciała, a tym samym nie będą prawidłowo działać i chronić w razie wypadku czy gwałtownego hamowania. Aby nie dopuścić do wychłodzenia lekko ubranego dziecko w trakcie jazdy samochodem, należy przykryć je kurtką lub kocem.



Czy wiesz, że..? Sanki? Dla starszych dzieci.

Zima w pełni. Śnieg po kolana. Zastanawiasz się czy na spacer zamiast wózka nie wybrać sanek. Niestety, niemowlęta nie powinny być wożone na sankach. W przeciwieństwie do wózka sanki nie chronią dobrze przed zimnem i wiatrem. Zatem, gdy marzysz o spacerach po zaśnieżonych ścieżkach, najlepiej wybierz wózek z możliwością doczepienia płóz do kół.



Jak poznać czy małemu dziecku jest zimno?

Odpowiednio zabezpieczone przed chłodem dziecko na spacerze śpi spokojnie, nie płacze, ma ciepłe rączkami i stopami, jest pogodne.
Najlepszym miernikiem temperatury dziecka jest  jego kark, który powinien być ciepły. Jeśli jest gorący, spocony – dziecko ubrane jest za grubo, jeśli chłodny – zbyt cienko. Nie należy sprawdzać temperatury na rączkach i nóżkach. Ze względu na słabsze krążenie dzieci mogą mieć z natury chłodniejsze (ale nie zimne!) kończyny.

Objawy wychłodzenia u dziecka: zmniejszenie aktywności dziecka, apatia, marmurkowata skóra, zimne dłonie i stopy, sine wargi, płacz.

Objawy przegrzania u dziecka: niepokój dziecka, czerwona i spocona skóra.


Zima to wspaniała okazja do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, że aktywność fizyczna na śniegu i lodzie może nie być tak prosta jak się wydaje. 
 
Co musisz wiedzieć, żeby Twoje dziecko bezpiecznie mogło cieszyło się zimą?

Jazda na sankach

















• Przed rozpoczęciem sezonu sprawdź czy Wasze sanki dobrze funkcjonują. Sanki powinny mieć solidną konstrukcję, bez ostrych krawędzi i odłamków. Jeśli sanki posiadają kierownicę, upewnij się, że jest dobrze nasmarowana.
• Przez cały czas jazdy na sankach dzieci powinny być nadzorowane przez opiekunów!
• Dzieci w wieku poniżej 5 lat nie powinny jeździć samemu.
• Małe dzieci powinny zjeżdżać oddalone od miejsc zabaw starszych dzieci.
• Dziecko powinno zjeżdżać na sankach w pozycji leżącej lub siedzącej. Niech nigdy nie leży głową w dół! Bezpieczna pozycja podczas jazdy może zapobiec urazowi głowy.
• Dziecko powinno mieć kask. Zwróć uwagę, żeby był to odpowiedni kask: hokejowy, a nie rowerowy.
• Rozsądnie wybieraj miejsce zjazdów. Górka lub stok saneczkowy powinny być puste, bez przeszkód takich jak drzewa czy ogrodzenia. Muszą znajdować się z dala od ulic, parkingów i jakichkolwiek miejsc, gdzie poruszają się samochody. Miejsca zjazdowe powinny być pokryte śniegiem, a nie lodem. Stok nie może być zbyt stromy (nachylenie poniżej 30º). Powinien kończyć się płaskim zjazdem.
• Unikaj jazdy na sankach w zatłoczonych miejscach.

Jazda na nartach i snowboardzie

















Małe dzieci zawsze powinny jeździć pod nadzorem osoby dorosłej. Starszym dzieciom powinien towarzyszyć przynajmniej przyjaciel. Dziecko nie powinno jeździć samo nigdy!
• Wszyscy narciarze i snowboardziści powinni nosić kaski.
• Sprzęt powinien być dostosowany indywidualnie do dziecka. Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem sezonu wyregulować wiązania w nartach w zależności od wagi, wzrostu i stylu jazdy dziecka.
• Snowboardziści powinni nosić rękawice z wbudowanymi ochraniaczami na nadgarstki. Polecane są także ochraniacze na inne części ciała. Taka ochrona może zminimalizować ryzyko złamania.
• Nie zapominaj o ochronie oczu. Zaopatrz dziecko w okulary ochronne i gogle. Pogoda w górach bywa zmienna, więc najlepiej mieć je zawsze przy sobie.
• Dostosuj wybór stoku do umiejętności i doświadczenia dziecka. Unikajcie jazdy w obszarach z drzewami i innymi przeszkodami.
• Unikaj zatłoczonych stoków.

Jazda na łyżwach

















Najbezpieczniejszym miejscem do jazdy na łyżwach jest lodowisko, a nie zamarznięty akwen wodny.
Na lodowisku:
Pamiętaj, żeby poruszać się w tym samym kierunku co inni. Co jakiś czas należy zmienić kierunek jazdy, zgodnie z podawanymi komunikatami.
Nie dawaj dziecku gumy do żucia ani cukierków podczas jazdy.
Na wczesnych etapach nauki jazdy na łyżwach warto zaopatrzyć się w kask i specjalne ochraniacze.


Ochrona przed słońcem     


                                                                                                                                    










Czy na stoku czy w mieście, nie zapominaj, że słońce w zimie może zaszkodzić Ci tak samo jak podczas letnich wakacji. Zwłaszcza, gdy odbija się od śniegu. Nie zapomnij posmarować dziecku twarzy kremem ochronnym z odpowiednio wysokim filtrem. Dodatkowo możecie użyć okularów przeciwsłonecznych lub gogli z filtrem UV.






Wiele dzieci uwielbia zabawy na śniegu. Całe rodziny wybierają się na sanki, narty, łyżwy lub chociażby zwykły spacer. Pamiętajmy jednak, żeby podczas zimowego szaleństwa zachować rozsądek. Dopasujmy ubiór dziecka do pogody i rodzaju aktywności, a spacer w mróz nie będzie nam straszny. Ucząc zaś dziecko od małego jak uprawiać zimowe sporty bezpiecznie, zmniejszymy ryzyko, że wróci z ferii zimowych z nogą czy ręką w gipsie.


lek. Magdalena Chojnowska


Bibliografia:

https://healthychildren.org/English/news/Pages/Winter-Safety.aspx
https://pediatria.mp.pl/pielegnacja/52406,spacery-z-malym-dzieckiem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz