piątek, 18 sierpnia 2017

Alergik w podróży



Alergik w podróży

Podróżowanie nawet z całkowicie zdrowym dzieckiem wymaga wcześniejszego planowania i dobrej organizacji wyjazdu. Nie jest to łatwe, ale większość rodziców radzi sobie z tym znakomicie. Schody zaczynają się, gdy nasze dziecko z powodu choroby musi przestrzegać wielu zasad.  Podróżowanie z małym alergikiem lub astmatykiem jest jednak jak najbardziej możliwe, a nawet wskazane, ale wymaga  odpowiedniego przemyślenia i przygotowania wyjazdu, także pod kątem choroby dziecka.




Przed podróżą:

ü Wizyta u lekarza
















Jeśli od ostatniej wizyty lekarskiej minęło sporo czasu,  przed wyjazdem dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza prowadzącego, z którym należy skonsultować swoje plany urlopowe. W czasie wizyty należy wyjaśnić  wszystkie ewentualne wątpliwości dotyczące podróży. Jeśli Twoje dziecko jest w trakcie kursu odczulania, uzgodnij z alergologiem terminy kolejnych wizyt.
Poproś lekarza o  przygotowanie krótkiego opisu choroby Twojego dziecka: objawów, sposobu leczenia, przyjmowanych leków, ewentualnych substancji, których nie może jeść. W razie wyjazdu za granicę , przygotuj powyższe informacje w języku kraju, do którego jedziesz lub w języku angielskim. 

ü Plan ratunkowy

Poproś swojego lekarza o przygotowanie planu postępowania na wypadek napadu astmy czy anafilaksji. Taki plan oraz dodatkowo kartkę z nazwiskiem lekarza oraz najlepiej numerem telefonu lekarza bądź poradni, w której leczy się dziecko, warto mieć zawsze przy sobie. Wyjeżdzając gdzieś dalej dobrze zabrać ze sobą również kopię dokumentacji medycznej. 

ü Lekarstwa

Zabierz wszystkie leki, których potrzebuje Twoje dziecko. Upewnij się, że masz ich wystarczająco dużo. Podczas wizyty lekarskiej poprzedzającej wyjazd poproś o recepty na niezbędne leki, tak żeby mieć pewność, ze nie zabraknie ich podczas pobytu. Podczas drogi, przechowuj je w dostępnym miejscu, by mieć je zawsze pod ręką.
Jeśli dziecko leki przyjmuje wziewnie, nie zapomnij zabrać odpowiednich akcesoriów: tuby lub nebulizatora.
Gdy u Twojego dziecka istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego koniecznie pamiętaj o zabraniu ze sobą strzykawki z adrenaliną. Noście ją zawsze przy sobie! Upewnij się, że  zarówno Ty jaki i Twoje dziecko ( jeśli jest odpowiednio duże) wiecie jak prawidłowo jej użyć.  Zwróć uwagę na termin ważności leku.  
Jeśli Twoje dziecko wybiera się na obóz, uprzedź wychowawców o chorobie dziecka, dostarcz zaświadczenie od lekarza o chorobie dziecka i przyjmowanych lekach, plan ratunkowy. Gdy dziecko zagrożone jest wystąpieniem anafilaksji, poinstruuj wychowawców co robić w takiej sytuacji, a  zwłaszcza w jaki sposób podaje się adrenalinę.

ü Dieta

Gdy Twoje dziecko ma alergię pokarmową, upewnij się, że jedzenie nie będzie zawierało uczulających go substancji. Jeśli bierzecie udział w wyjeździe zorganizowanym, jak najwcześniej uprzedź organizatora lub osobę odpowiedzialną za przygotowanie jedzenia o alergii dziecka. Spytaj o możliwość posiłków bez podstawowych alergenów.
Zabierz ze sobą specyficzne produkty żywieniowe, niedostępne w zwykłym sklepie, a których potrzebuje Twoje dziecko.

ü Opieka medyczna

Upewnij się, że w miejscu, do którego jedziecie, Twoje dziecko w razie potrzeby będzie miało zapewniona odpowiednią opiekę medyczną. Jeśli jedziesz za granicę  nie zapomnij o właściwym ubezpieczeniu zdrowotnym.

 ü Pokój dla alergika



















Jeśli planujesz mieszkać w hotelu postaraj znaleźć się hotel z pokojami przystosowanymi dla alergików, posiadający certyfikat ECARF ( Europejskiej Fundacji Badań nad Alergią) gwarantujący na miejsce wypoczynku przestrzeń całkowicie wolną od alergenów. Pokój przyjazny alergikowi to miejsce pozbawione roślin, źródeł pyłków i roztoczy, do którego nie wolno wprowadzać zwierząt ani palić w nim papierosów. Stosuje się tam specjalny system wentylacji, a pokoje często wyposażane są także  w oczyszczające jonizatory powietrza. W łóżkach znajdują się materace antyalergiczne,  ze zdejmowanymi nakładkami, które łatwo się czyści . Wszystko prane jest w delikatnych proszkach, które nie wywołują podrażnień, a pokój sprzątany jest odkurzaczem ze specjalnym filtrem. W łazience powinny znajdować się kosmetyki dla skóry atopowej: bezzapachowe, delikatne i niedrażniące środki. W hotelowej restauracji istnieje możliwość zamówienie dań bez zawartości typowych alergenów, tak by alergicy mogli przestrzegać swoich diet.
Szukając pokoju czy mieszkania do  wynajęcia na czas urlopu , przed rezerwacja poproś o przesłanie zdjęć wnętrza. Zbyt duża ilość dywanów, zasłon, roślin czy kot w pokoju powinna zachęcić do poszukania innego obiektu.
Dla dziecka uczulonego na roztocze kurzu domowego możesz zabrać jego własną poduszkę, pościel oraz antyalergiczne pokrowce, jeśli taki posiadacie.


ü Razem raźniej

Jeśli Twoje dziecko ma astmę, lepiej, żeby nie podróżowało samotnie. Warto zabrać przyjaciela lub członka rodziny, który będzie wiedział co zrobić na wypadek ewentualnego napadu astmy czy epizodu anafilaksji.


Dokąd jechać?

MORZE?




Wakacje nad wodą są doskonałą propozycją dla alergików i astmatyków. Woda aż 10 razy lepiej wychwytuje ziarna pyłków i pył zawieszony w powietrzu, niż powierzchni stała. Dlatego pływanie, windsurfing, kitesurfing, rejsy statkiem czy zwykłe spacery po plaży są jak najbardziej wskazane.  Dodatkowo otwarte morze i rozbijające się o brzeg fale są źródłem aerozolu morskiego, którego wdychanie działa jak naturalna inhalacja (zawiera drobne cząstki soli), która oczyszcza i udrażnia drogi oddechowe. Najlepiej spacerować wczesnym rankiem lub pod wieczór, kiedy tej leczniczej mgiełki jest najwięcej. Ponadto kąpiele w wodzie morskiej polecane są osobom z atopowym zapaleniem skóry.


GÓRY?



Odpoczynek  w górach jest dobrym pomysłem dla dziecka z alergią  wziewną lub chorego na astmę. Na wysokości powyżej 1000 m n.p.m jest zdecydowanie mniej alergenów – nie występują roztocza kurzu, pyłki roślin i pleśni.

JEZIORO?




Wypoczynek na łódce na środku jeziora pozwala na odizolowanie od większości alergenów wziewnych. Należy jednak pamiętać, że nad woda latem występuje zwykle duża liczba owadów, w tym os i pszczół, których ugryzienia, dla uczulonych, mogą być naprawdę niebezpieczne.

Jakich miejsc unikać?



Spacery po lasach liściastych czy kwiecistych łąkach w sezonie pylenia, buszowanie po polu zboża czy spanie na kopie siana w stodole nie są polecane alergikom. Duże stężenia pyłków w jednym miejscu może doprowadzić do nagłego ataku duszności.
Sezony pylenia tych samych alergenów mogą różnić się w zależności od  części  Polski. Warto tak zaplanować urlop, by region, w którym będziemy wypoczywać nie pokrywał się z obszarem pylenia rośliny, na która uczulone jest nasze dziecko. Przed wyjazdem na wakacje dobrze jest sprawdzić kalendarz pylenia roślin i komunikaty o stężeniu pyłków. 




Jeśli Twoje dziecko ma alergię wziewną na pyłki drzew, a marzy o biwaku w lesie wybierzcie się do lasu iglastego. Przebywanie w otoczeniu drzew iglastych jest korzystne, gdyż wydzielane przez nie olejki eteryczne działają łagodząco na układ oddechowy i poprawiają nastrój.




Dziecko uczulone na sierść zwierząt powinno trzymać się z daleka od  gospodarstw wiejskich czy agroturystycznych i hoteli przyjmujących zwierzęta.





Astmatycy, alergicy powinni unikać również centrów dużych miast.  Duże stężenie spalin, dwutlenku siarki i tlenków azotu w tych miejscach można prowadzić do zaostrzeń choroby.
Jeśli nastawiamy się jednak na zwiedzanie dużych miast,  polecane jest śledzenie komunikatów dotyczących jakości powietrza na danym obszarze: korzystając z wybranych stron internetowych lub specjalnych aplikacji na telefon można sprawdzić aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza np. pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5.


Wizyta u rodziny lub przyjaciół





Dowiedz się czy w domu, który zamierzasz odwiedzić:
- ktoś pali papierosy?
- jest zwierzę, na które jest uczulone Twoje dziecko?
- czy dla gospodarzy dostosowanie posiłków do diety Twojego dziecka będzie problemem?
- czy w danym domu dziecko może być narażone na czynniki mogące spowodować atak astmy, zaostrzenie choroby?

Jeśli na większość z powyższych pytań udzielasz odpowiedzi TAK, na miejsce wypoczynku lepiej wybrać hotel, a  z rodziną czy przyjaciółmi spotkać się w miejscu bardziej przyjaznym dla alergika.







Wakacyjne wyjazdy są szansą na ucieczkę od codzienności i otaczających alergenów. Cel podróży planować trzeba jednak z głową, biorąc pod uwagę potencjalne alergeny, które mogą przywitać nas w miejscu wypoczynku. W domu alergika czy astmatyka  narażenie na czynniki zaostrzające przebieg choroby zwykle jest wyeliminowane do minimum. Zrozumiałe jest zatem, że pobyt dziecka w nieznanym, być może nieodpowiednio przystosowanym i niezbyt dobrze wysprzątanym pokoju podczas obozu lub rodzinnych wakacji może budzić niepokój i wątpliwości rodzica. Alergia nie musi jednak ograniczać podróżowania. Właściwe przygotowanie wyjazdu, odpowiednia profilaktyka i zaopatrzenie w leki pozwoli się skupić się na właściwym wypoczynku i cieszeniu wolnym czasem.










Bibliografia:
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/traveling-with-asthma
https://astma.mp.pl/wszystkooastmie/zastmadasiezyc/84818,astmatyk-na-wakacjach-jak-i-gdzie-wypoczywac

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz